تبليغاتX
پوشک پمپرز پریما لهستان و پوشک بزرگسال شورتی

چگونه بی اختیاری ادرار سالمندان را درمان کنیم؟


چگونه بی اختیاری ادرار سالمندان را درمان کنیم؟

بی اختیاری ادرار

دفع کنترل نشده ی ادرار از مثانه، بی اختیاری ادرار نامیده می شود که می تواند یک مشکل جدی را در دوران سالمندی ایجاد کند.

کارشناس سالمندان سلامت خانواده مرمز بهداشت شهرستان بندرعباس گفت: دفع غیرارادی و کنترل نشده ادرار از مثانه را بی‌اختیاری ادراری می‌گویند که این مساله یک مشکل غیرعادی است که وجود آن به تنهایی این امر را در دوره‌ی سالمندی به عنوان یک مشکل و اختلال مطرح می‌کند.

رویا حیدری افزود: بی‌اختیاری ادرار یک نشانه است نه یک بیماری و ویژگی دوره‌ی سالمندی نیز محسوب نمی‌شود، این بیماری می‌تواند به‌صورت حاد و مزمن و بر اثر عوامل گوناگونی ایجاد شود. اگر بی‌اختیاری ادرار ناشی از وضعیت عصبی جدی مثل فلج هر چهار اندام باشد به سادگی به شکل دائمی(مزمن) تبدیل می‌شود اما نوع حاد و زودگذر آن بر اثر عوامل زمینه‌ساز نظیر بزرگ شدن پروستات در مردان، یبوست، کاهش استروژن در زمان یائسگی(این امر سبب کوچک شدن و چروکیدگی مهبل و پیشابراه شده که به تکرر ادرار منجر می‌شود)، مشکلات قلبی و عروقی (موجب انباشته شدن مایع شده، تولید ادرار را به‌هنگام خواب افزایش می‌دهد و تکرر و دفع ادرار در شب‌ها بیشتر می‌شود) است.

این کارشناس افزود: اضطراب و نگرانی از این‌که من دوباره رختخوابم را خیس می‌کنم، عوامل فیزیکی و محیطی اثرگذار، استفاده از لباس‌های تنگ و چسبان، کمربند، وسایل خواب غیراستاندارد، کافی نبودن روشنایی مسیر سرویس بهداشتی، عدم خودکفایی سالمند در تعویض و پوشیدن لباس و حرکت کردن، وجود مشکلات ذهنی، فکری، روانی، زیاد پرشدن مثانه به‌دنبال افزایش حجم ادرار، استفاده از داروهای مسکن، خواب‌آور، داروهای ادرارآور، الکل و قهوه همه از عوامل زمینه‌ساز بی‌اختیاری ادرار هستند.

راه مقابله با بی‌اختیاری ادرار

حیدری خاطرنشان کرد: تقویت مثانه و ماهیچه کف لگن، حمایت و نگهداری وضعیت طبیعی و عملکرد اندام‌های داخل لگن را فراهم می‌کند هم‌چنین ضعف در ساختمان و وضعیت ماهیچه‌های لگن، توانایی کافی این ماهیچه را برای حمایت مثانه و دیگر اندام‌های داخل لگن کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: هدف از اجرای تمرین‌های تقویت‌کننده، کمک به بهبود، تقویت و نیز استحکام و کشش ماهیچه‌های کف لگن است با انجام تمرین‌های منظم، عضلات کف لگن تقویت می‌شوند و استحکام، قوام و انقباض طبیعی آنها حفظ می‌شود و در نتیجه کنترل دفع ادرار اصلاح می‌شود.

چگونه مثانه را تقویت کنیم

کارشناس سالمندان سلامت خانواده مرمز بهداشت شهرستان بندرعباس خاطر نشان کرد: برای این کار سعی کنید کم کم مدت زمان بیشتری ادرارتان را نگهدارید برای آغاز هر 2 ساعت یک بار ادرار کنید و به‌تدریج سعی کنید این مدت زمان 2 ساعت را افزایش دهید.

حیدری افزود: این‌که چقدر این فاصله زمانی را بیشتر می‌کنید به خودتان بستگی دارد اما باید در حدی باشد که ادرار نریزد کم کم این فاصله رابه 3 تا 4 ساعت برسانید.( این تمرین را لازم نیست شب‌ها انجام دهید) با انجام این تمرین توانایی مثانه برای نگه داشتن ادرار بیشتر می‌شود.

چگونه عضلات کف لگن را تقویت کنیم

وی ادامه داد: در تمرین نخست هر بار که برای ادرار کردن به دستشویی می‌روید چندین‌بار به‌طور ارادی، دفع ادرار را شروع و قطع کنید در تمرین دوم ناحیه مقعد را سفت کنید، مانند حالتی که می‌خواهید مانع دفع مدفوع شوید و این حالت را برای مدت 5 ثانیه حفظ و بعد رها کنید. در طول انقباض نفس خود را حبس نکنید. این کار را چندین بار در طول روز انجام دهید.

این کارشناس گفت: تکرار تمرین باید در حدی باشد که خسته نشوید این تمرین را در حالت ایستاده، نشسته و یا خوابیده انجام دهید.

وی یادآور شد: در برخی موارد ادرار به‌صورت غیرارادی قطره قطره می‌ریزد و زمانی که فرد به دستشویی می‌رود ادرار به‌طور کامل خالی نمی‌شود این حالت بیشتر در مردها دیده می‌شود که علت آن تنگ شدن مجرای ادرار به علت بزرگ شدن غده‌ی پروستات است. در این صورت برای بررسی وضعیت غده‌ی پروستات باید به پزشک مراجعه کرد. / ایسنا


تاريخ انتشار: شنبه 2 بهمن 1395 ساعت '2:21
تاريخ آخرين ويرايش: شنبه 2 بهمن 1395 ساعت '2:21

برچسب مطلب براي موتورهاي جستجو:
چگونه بی اختیاری ادرار سالمندان را درمان کنیم؟ , بی اختیاری ادرار سالمندان , بی اختیاری ادرار , بی اختیاری سالمندان ,
محصولات مرتبط:
پوشک بزرگسالان چسبی ایزیلایف متوسط 6 بسته
فروش ویژه 6 بسته پوشک بزرگسالان چسبی ایزیلایف متوسط مناسب برای سالمندان یا بیمارانی که بی اختیاری دارند.
پوشک شب ادراری کن پد چسبی canpad
پوشک شب ادراری کن پد canpad پوشک مخصوص شب ادراری جان پد علل زیادی برای شب ادراری کودکان ذکر شده است
پوشک مخصوص شب ادراری شورتي
پوشک شورتی هاگس ، مخصوص شب ادراری ، دارای لاییه جاذب فوق العاده ، ضد حساسیت ، محصول کشور ترکی برای سنین 6 تا 15 سال پوشک مخصوص شب ادرای
پوشک بزرگسال چسبی (ابری فرم) Abri- Form کوچک 28 عددی Abena مدل S
پوشک بزرگسال چسبی سایز کوچک با قدرت جذب بالا می باشد. پوشکهای بزرگسال با برند Abena که تحت نام Abri-Form عرضه می شوند دارای بالاترین کیفیت از کشور دانمارک می باشد.پوشک بزرگسال چسبی (ابری فرم) Abri- Form کوچک 28 عددی Abena مدل S2
پوشک بزرگسال چسبی ابری فرم بزرگ 26 عدی مدل L1
پوشک بزرگسالان چسبی ابریفرم 26 عددی سایز بزرگ با قدرت جذب بالای دارای ویژگی های زیر است.پوشینه چسبی بزرگسالان ابری فرم
6 بسته پوشک بزرگسالان چسبی ایزیلایف متوسط
فروش ویژه پوشک بزرگسالان چسبی ایزیلایف متوسط مناسب برای سالمندان یا بیمارانی که بی اختیاری دارند.
پوشک بزرگسال شورتی ابریفلکس (ابری فلکس)کوچک Abena مدل S2
پوشک بزرگسال شورتی ابریفلکس (ابری فلکس) Abri-Flex کوچک Abena مدل S2
پوشک بزرگسال شورتی (ابری فلکس) Abri- Flex- کوچک Abena مدل S1
پوشک بزرگسال شورتی ابری فلکس (ابری فلکس) Abri- Flex- کوچک Abena مدل S1
پوشک بزرگسالان چسبی ابریفرم 26 عددی سایز متوسط
پوشک بزرگسالان چسبی ابریفرم 26 عددی سایز متوسط پوشک بی اختیاری شورتی ابريفرم , پوشک بی اختیاری ابريفرم
شناسه کامل سفارش:
جديدترين محصولات:

<-پمپرز اصل آلمان-> <-پوشک بزرگسالان->